با سلام مجدد خدمت فروم نشینان عزیز

ی موضوعی رو خواستم توضیح بدم گویا دوستان به این موضوع واقف نیستید که کلا این بازی از لحاظ ایجاد سیبمولیشن و ایجاد ماکتی از یک جامعه حقیقی شکل گرفته . هرگز بازیی به این قدرت نمیتونید پیدا کنید که با الگوریتم عدد و تصویر بتونید انقدر قابلیت مانور داشته باشید . نزدیک به 20 سال هست که این بازی در سرتاسر دنیا داره انجام میشه و غول های روانشناسی و جامعه شناسی دنیا این بازی رو طراحی کردن نزدیکترین بازی به این بازی رو میشه وارکرافت دوتا رو دونست اونم با قابلیت های بازی استراتژیک سوم شخص و با گرافیک بالا اونم نه بصورت چهارتا عدد و عکس . خروجی این سرور ها میزان اتک حملات و زد و خوردش و میزان همرهای شرکت کرده تو پلن ها و میزانشرکت پلیر ها در دفاع گروهی رفرنس جامعی از اطلاعات از نحوه زندگی اون جامعه است . اینارو گفتم که دوستان بدونن این بازی رو دستش از لحاظ اجرا وجود نداره و تغییراتش از منظر ما بسیار غیر فنی هستش و نزدیک شدن به نُرم جهانیش یعنی نزدیکتر شدن به ایده آل ترین حالت ممکنش .

نتیجه گیری کلی اینکه هرگز در جهت ایده های خودمون در رابطه با نحوه اجرای بازی باعث بهتر شدن سیستم بازی نمیشه . چون تو این زمینه متخصص نیستیم و حتی به سختی میتونیم بگیم پلیر حرفه ایش هستیم جسارت البته نباشه ، اولیش خودم .

صحبت بعدی اینه که دوستان مقادیر حیوانات واحه ها بسیار نا همگن هست مثلا تو واحه ها هم فیل هم ببر م تمساح وجود داره . که کار رو خیلی خیلی سخت میکنه و تو نرم جهانیش هم اینطور نیست . قطعا تو واحه گندمی (دریاچه ) تمساح باید باشه ولی مثلا وجوذ ببر غیر قابل قبوله . پوینت ببر تو دفاع سواره بالاتره و تمساح تو پیاده . اما بازی جوری طراحی شده که پلیر ها با توجه به شناخت کافی و انالیز ذرست بتونن بهترین گزینه رو انتخاب کنن اما اینجا اینطور نیست .
یه توضیح کوچیک بدم اینکه نمیدونیم به واحهه ای که هم فیل داره هم تمساح هم ببر با چی اتک بدیم پیاده یا سواره . در هر دو صورتش لاستمون سنگینه . بهتره تروپ واحه ها الاخص نوعشون به سیستم جهانی نزدیک باشه . این ی موضوع .
تعداد تروپ واحه ها با توجه به گذشت سرور تعییر میکنه ولی اینجا نه، وقتی ی بار واحه کلین میشه سری بعدی به همون اندازه زاد و ولد نمیکنه 20 درصد کمتر باید زاد و ولد کنه ولی اینجا از سری قبلی که کلین شده بیشتر تروپ میاد توش. تعداد تروپ بسیار نزدیک به مقدار جهانی نیست این میزان تروپ واسه روز صد سرور هست البته یک ایکس . از طرفی تو مقدار قفس داره حال داده میشه ولی بازم مقدار تروپ رو پوشش نمیده . مشکل بعدی میزان منابع هستش که هر واحه داره . تا ی جای رو کلین میکنم ریدش میدم طبیعت به محض احساس خطر و زاد و ولد دفاع میکنه اما به همون سرعت ایجاد منابع نمیکنه منتظر میشه که احساس امنیت کنه بعد منابع رو تولید میکنه . یعنی اگر برای بار دوم به محض زاد و ولد اتک بدم و رید بدم به مقدار اولیه طبیعت بهم منابع نمیده .

مورد بعدی که بخوام گوشزد کنم و امیدوارم پیش نیاد و دوستان از ایجادش جلوگیری کنن اینه که اگر ناتار رو من دیوار و سربازخونه و اصطبلش رو انداختم تا سری بعد که ناتار دیوار آپ کنه سرباز خونه بسازه نباید تروپ بسازه مثلا ی هفته اونایی که صاف کردم رو رید بدم با اولین اتک بعد یه هفته متوجه بشم که ناتار احساس خطرکرده و شروع به دفسازی کرده و من متوجه میشم باید دوباره کاتاشون کنم .

مورد دیگر اینه که ناتار یه پلیره یعنی قطعا میدونه برای دفاع و پیشرفتش نیاز به منابع داره و قطعا فقط گنذمزار آپ نمیکنه که فقط گندم ریدشون بدیم . الان ناتار ها به ندرت از سه منبع دیگه میدن سوالی که پیش میاد ناتار چجور و با چه منابعی پس دیوار و سربازخونه و تروپ دفاعی میسازه ؟؟؟

حتی این ایراد هم به سرور میشه گرفت که تاپ تن اون بیگ همرش و توسعه دهندگانش خیلی جالب نیست . ولی چیزیه که دژکوب به اون شهره شده که مدال بیگ یا جایزه بیگ رو میده . قابل پذیرشه تا حدودی .

در مورد متا و روابط و اینکه دو قطبی بشه به جای 4 قطب بشدت مخالفم چون اساس دیپلماسی و نحوه ارتباط گرفتن با پلیر های دیگه چیزیه که این بازی میخواد یاد بده . پس نبودش یعنی نداشتن این جذابیت یا کمتر شدنش .
بطور کلی و جمع بندی بنظر جالب میاد اینجور ران کردن سرور ها ولی جا برای بهتر شدن هنوزم هست و خیلی خیلی کار داریم .
امیدوارم برآیند این تعییرات در جهت مثبت تر شدنش باشه .

روز و روزگار خوش

ناصر